V pátek 14. června se na náměstí Republiky v Plzni konal již VII. ročník Poháru ředitele HZS Plzeňského v disciplínách TFA.

Jedná se o jednu z nejnáročnějších disciplín, v níž hasiči soutěží. Obrovské fyzické nasazení, psychické vypětí a tropický den byly určujícími prvky pátečního klání.

Soutěž sestává ze čtyř úseků.

V prvním hasiči roztahují hadice na vzdálenost 60m a následně 40m hadic musí smotat a vložit do připraveného boxu.

Ve druhém provádí 80 úderů těžkou bourací palicí v „hammerboxu“, probíhají nízkým tunelem s 20kg závažím, na vzdálenost 60m transportují 80kg vážící figurínu a disciplínu zakončují překonáním 3m vysoké

Ve třetím úseku mají za úkol dvakrát po sobě vzít dva spojené díly nastavovacího žebříku, odnést je a následně opřít o konstrukci lešení, na nějž následně vystoupají a vytáhnou na laně zavěšené závaží (v tomto případě 2 svázané hadice „B“). Následně sestoupí z konstrukce, která je mimochodem vysoká jako rodinný dům, a připojí proudnici na „monitor“.

Snad nejtěžším je čtvrtý úsek, v němž hasiči obíhali katedrálu sv. Bartoloměje a následně stoupali na poslední podestu, těsně pod kostelními zvony do výšky cca 45 m, což je úroveň 10 n.p.

Plzeňský závod v TFA je jedním ze čtyř soutěží Českého poháru v TFA, které se konaly v Ostravě a Olomouci a v 13. září bude seriál TFA zakončen v Kroměříži.

Přes úmorné vedro probíhal páteční závod bez problémů a svižně, za což patří velké díky zejména realizačnímu týmu ÚO Plzeň a krajského ředitelství HZS Plzeňského kraje. Obdiv zasluhují i rozhodčí a technická četa, kteří museli na rozpálené ploše plzeňského náměstí vydržet po celou dobu soutěže.

Z výsledkové listiny je patrno, že ani tentokrát favority soutěže nikdo nepřekonal, a tak se na předních příčkách v soutěži jednotlivců umístili (v absolutním pořadí).

  1. Michal Brousil z HZS Jihočeského kraje
  2. Pavel Kouřík z HZS Plzeňského kraje
  3. David Kubiš z HZS Jihočeského kraje

V soutěži družstev se HZS Jihočeského kraje umístil na třetím místě, na druhém pak HZS Pardubického kraje a na prvním HZS Olomouckého kraje.

Soutěže v Plzni se zúčastnili i dvě ženy – Tereza Tmejová z SDH Chotěnov a Nikol Endlicherová z SDH Kostelany, které předvedli velkou fyzickou i technickou připravenost a soutěž v TFA Plzni úspěšně dokončili.

Kompletní výsledky najdete zde na odkazu: https://tfa.hzscr.cz/plzen/vysledky.php

Články k soutěži TFA 2019 Plzeň:

https://www.pozary.cz/clanek/213056-michal-brousil-potvrdil-na-zavode-tfa-plzen-2019-svoji-letosni-neporazitelnost/

https://plzensky.denik.cz/zpravy_region/nejtvrdsi-hasici-v-plzni-20190615.html

https://www.plzen.eu/o-meste/aktuality/aktuality-z-mesta/drsne-discipliny-zdolavali-hasici-na-namesti-v-plzni.aspx

https://www.pozary.cz/clanek/213056-michal-brousil-potvrdil-na-zavode-tfa-plzen-2019-svoji-letosni-neporazitelnost/

https://www.hzscr.cz/docDetail.aspx?docid=22170484&docType=ART

Celá soutěž by ovšem nešla zrealizovat bez našich partnerů a sponzorů:

Biskupství plzeňské – umožnilo využití věže katedrály sv. Bartoloměje

Fire TV, Požáry.cz – mediální partneři

DEVA F-M – generální partner Českého poháru v TFA

Partneři soutěže v Plzni:

Autocentrum TA, Bohemia Sekt, Dräger, GoodPRO – Vochoc, GridServices‎ – člen innogy, Ramirent,  Haka, Hasičská vzájemná pojišťovna, Jan Benda – Požární služby, Pivovar Plzeňský Prazdroj, Pletiva Dobrý a Urbánek, Požární bezpečnost staveb, PRESENT print & promotion, Renoplast Chotíkov, Zdravotní pojišťovna MV ČR

kpt. Mgr. Petr Poncar

tiskový mluvčí

HZS Plzeňského kraje


Více fotek v Galerii TFA